Cukrovka – diabetes mellitus

Diabetes je chronické onemocnění charakterizované vysokou hladinou glukózy v krvi. Diabetes 1. typu nastává, když imunitní systém těla napadá a ničí buňky ve slinivce břišní, které produkují inzulín, který reguluje hladinu cukru v krvi. Tento typ se obvykle vyvíjí v dětství nebo dospívání. Diabetes 2. typu nastává, když se tělo stane odolným vůči inzulínu nebo ho neprodukuje dostatek. Tento typ je často spojován s obezitou a fyzickou nečinností a může se vyvinout v jakémkoli věku. Oba typy diabetu vyžadují pečlivou léčbu, aby se zabránilo komplikacím, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, poškození ledvin a poškození nervů.

Cukrovka má také přezdívku „tichý zabiják“. Z počátku nebolí, přesto zabíjí. Dnes už neplatí, že se cukrovka týká jen starších lidí. Naopak, je stále více diagnostikována mladších osobám.

Proč?

Dnešní pracující více sedí u počítačů a fyzicky méně pracují. Tím přibývají kila a je těžké zařadit do denního rytmu pohyb a omezit stres. Dříve se více pracovalo fyzicky, lidé nebyly obézní. Obezita byla příznakem blahobytu.

Cukrovka je nevyléčitelné onemocnění, ale dá se s ním plnohodnotně žít. Cílem léčby je bránit vzniku komplikací a umožnit tak zkvalitnění a prodloužení života.

Cukrovkou jsou nejvíce ohroženi ti, jejich blízcí cukrovku již mají, obézní osoby, konzumují hodně tučná a sladká jídla, milují uzeniny, paštiky, hamburgery a neumění pracovat se stresem.

Ročně je v Česku diagnostikována více než 30 tisícům. Za posledních 20 let narostl počet osob s diabetem o 68 %.

V současné době se s cukrovkou léčí více než 900 tisíc lidí a více než 250 tisíc o své nemoci neví. Někdo o své nemoci neví, protože nemá o nemoci žádné informace, nezná příznaky ani projevy. A nutno také rozlišit, o jaký typ cukrovky se jedná!

Pro jedince s diabetem je nezbytné mít přístup k důvěryhodným a spolehlivým zdrojům.   Centra pro kontrolu a prevenci nemocí nabízí zdroje o prevenci, léčbě a výzkumu diabetu. Tyto zdroje mohou pomoci jedincům s diabetem zvládnout jejich stav, předcházet komplikacím a zlepšit jejich celkový zdravotní stav.